Nosicielstwo bakterii Moraxella Catarrhalis u rodzeństwa

Czy nosicielstwo bakterii MORAXELLA CATARRHALIS u rodzeństwa rocznego dziecka może powodować u niego częste zachorowania na zapalenie gardła, ucha, rzadziej oskrzeli. Dziecko ponadto ma często zatkany nos. Każda infekcja u niego zaczyna się zapaleniem spojówek, katarem, który robi się z czasem zółty,katar spływa powodując kaszel ( za kazdym razem rodzeństwo też jest chore). U córki ta bakteria powoduje od kilku mies. chroniczny ropny katar, syn radzi sobie z nią). Czy dzieci powinny na nią dost

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam, bakteria ta jest i może być przyczyną powyżej opisanych stanów. Zalecam wizytę u pediatry w celu wykonania badania lekarskiego i ustalenia postępowania. Pozdrawiam