Zapytaj lekarza

1 , 0 1 5 , 1 2 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Nosicielstwo mutacji w genie CDH1

czy jest możliwe abym była nosicielką mutacji w genie CDH1? moja babcia zmarła na nowotwór piersi mając 45 lat. nie wiem niestety jaki to był nowotwór (czy przewodów mlecznych czy gruczołów). nigdy w rodzinie nie pojawił się rak żołądka. też babci siostra miała nowotwór piersi (amputacja piersi- ciocia żyje). czy są podstawy żę mogę mieć tą mutrację CDH1 z takim wywiadem rodzinnym czy bardziej dopatrywać się mutacji BRC1 lub BRC2? poprzednio zle napisałam.
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu
Tomasz Budlewski
79 poziom zaufania

Niewykluczone, co do wywiadu trudno powiedziec, różnie, może chorować córka, matka, siostra w młodym wieku, w rodzinie są nowotwory piersi i jajnika, obu piersi, piersi u mężczyzn, na podstawie samego wywiadu nie da się tego określić, konieczne jest wykonanie badań genetycznych. Generalnie w Pani przypadku nie sądzę by było to BRCA1, ale tak jak mówie konieczne są badania

0

Raczej BRCA1/2 ale badania zdecydowanie proszę zacząć od osób chorujących na raka w tej rodzinie albo, jeśli nie żyją, od ich najbliższych krewnych (Pani matka?). Skąd pytanie o CDH1? Czy ktoś w Pani rodzinie jest nosicielem mutacji w tym genie?

Specjalista w dziedzinie genetyki klinicznej. Odbył staż dyplomowy na Uniwersytecie w Cincinnati w USA. Laureat Nagrody Dyrektora Instytutu Matki i Dziecka za najlepszą publikację oraz Nagrody Sekcji Schorzeń Pozapiramidowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Członek Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka i Polskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety