Noszenie rajstop uciskowych przy niewydolności żylnej a wyjazd do Tajlandii

Mam 33 lata. Od 2 miesięcy noszę rajstopy w II klasie ucisku - podczas badań okazało się, że mam niewydolność żylną obu kończyn dolnych; żyła odpiszczelowa w jednej nodze jest niedrożna, a w drugiej nodze granicznie wydolna. Na obu stopach pojawiły się też wybroczyny. Noszę rajstopy codziennie, biorę też diosminę oraz tabletki z rutyną. Niedługo wyjeżdżam na urlop do Tajlandii i zastanawiam się, czy choć na kilka dni mogłabym przestać nosić wyroby kompresyjne. Plaża kusi :)

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Przede wszystkim przed wyjazdem do Tajlandii powinna Pani pomyśleć o profilaktyce przeciwzakrzepowej na czas lotu. Tak długi lot, przy braku odpowiedniej profilaktyki, może mieć dla Pani poważne konsekwencje. A propos rajstop, teoretycznie może Pani przez kilka dni ich nie stosować. To może jednak oznaczać ryzyko obrzęków, dolegliwości bólowych, itd. Najlepiej byłoby zatem gdyby porozmawiała Pani o tym z lekarzem prowadzącym.