Nowotwór osteoid osteoma na biodrze

Witam, mam nowotwór osteoid osteoma na prawym biodrze dokladnie kosci miednicznej. Bylam na rezonansie i był wielkości 2 mm. Onkolog powiedział, że nie będzie ciął 18stolatki i mam przyjśc jak urośnie. Mam 19 lat. Za jaki czas mam znów zrobić rezonans.???? rok? 2? 10 ? czy natychmiast? :) z gory dziekuje za odpowiedz

Lek. Paweł Baljon

Witaj! Osteoid osteoma czyli niezłośliwy nowotwór kości, występujący najczęściej u osób młodych. Występuje najczęściej w trzonach kości długich i czaszki, spotykany w kościach miednicy, łopatki, ramion. Charakteryzuje się bólem nasilającym się po wysiłku fizycznym, oraz bólami nocnymi i porannymi. Dolegliwości bólowe ustępują po zażyciu leków z grupy NLPZ. Najczęściej stosowaną metodą leczenia są przede wszystkim zabiegi chirurgiczne, czyli resekcja guza. Polecam konsultację z onkologiem lub ortopedą.

Witam , przepraszam za opóźnienie z odpowiedzią ale byłem na urlopie. Jeśli nie ma pomyłki w wielkości , tzn. średnica jest na prawdę 2 mm a nie 2 cm to rzeczywiście zalecamy kontrolę za 6 miesięcy. Zazwyczaj najpierw wykonuje się zdjęcie rtg , a dopiero w razie wątpliwości CT(tomografię komputerową) lub MR(rezonans magnetyczny). Możliwa jest też konsultacja w Centrum Onkologii w Warszawie ul.Roentgena 5 w ambulatorium Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich,Kości i Czerniaka , gab.30 , prof. Piotr Rutkowski. Trzeba mieć skierowanie z nagłówkiem: "Skierowanie do Poradni Chirurgii Onkologicznej Centrum Onkologii w Warszawie,gab.30". Zapisy z całej Polski odbywają się telefonicznie pod nr 225462222. Terminy są odległe ale u Pani nie ma pośpiechu , pozdrawiam , zż