Nowotwór piersi - czy istnieją jakieś dodatkowe możliwości leczenia?

Dzień dobry.

Pięć lat temu wykryto u mnie nowotwór piersi. Przeszłam amputację, chemię i naświetlania. W styczniu bieżącego roku wykryto przerzuty do płuc (pogrubiona opłucna, jeden litr płynu w jamie opłucnowej, zwapnienie 6x9 mm, co do którego lekarze nie są pewni, czy to jest ognisko nowotworowe czy nie.) Otrzymałam sześć chemii P*** + A***. Tomografia po trzeciej chemii wykazała ślad wody, reszta bez zmian. Następne badanie, które miało miejsce tydzień temu, nie wykazało dalszego cofnięcia się choroby. Czy istnieją jakieś dodatkowe możliwości leczenia, leczenie eksperymentalne lub inne? Jakie ośrodki się tym zajmują?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

w leczeniu tak zaawansowanego raka piersi stosuje sie przede wszystkim chemioterapię. W zależności od postaci raka piersi i jego cech czasami możliwe jest jeszcze leczenie hormonalne (w przypadku dodatniego receptora HER-2 - można zastosować lek T***).

Chemioterapia cały czas się rozwija. W tej dziedzinie prowadzi się wiele badań klinicznych z zastosowaniem nowych leków. Programy kliniczne są zazwyczaj realizowane w klinikach onkologii lub nowotworów piersi - przy uniwersytetach medycznych.

W przypadku przerzutów do płuc - w zależności od ich lokalizacji - istnieje jeszcze możliwość, tzw. termoablacji. Chirurg wkłuwa igłę w obszar guza i poddaje działaniu wysokiej temperatury, co powoduje niszczenie guza. Jest to jednak możliwe tylko w przypadku guzów dostępnych dla chirurga, czyli położonych obwodowo.

W ramach programów klinicznych realizowane są terapie eksperymentalne czyli takie, które nie weszły do kanonów leczenia raka piersi, a ich skuteczność nie jest udowodniona. Pacjent podpisuje specjalną zgodę na udział w takim badaniu. Takim rodzajem terapii eksperymentalnej jest podanie wysokich dawek chemioterapii, a następnie przeszczep szpiku. Dawki chemioterapii są tak wysokie, że w normalnych warunkach ich się nie stosuje, gdyż doprowadziłyby do uszkodzenia szpiku kostnego pacjenta. Stąd przed leczeniem pobiera się od pacjenta specjalną metodą komórki szpiku kostnego, a po leczeniu wprowadza je z powrotem do organizmu celem odbudowania szpiku. W tej sprawie najlepiej kontaktować się z Klinikami Hematologii - najlepiej we Wrocławiu albo Katowicach.

Wydaje mi się, że najlepiej będzie uzgodnić sposób leczenia z prowadzącym onkologiem. Onkolog będzie zorientowany, gdzie najbliżej można poddać się leczeniu eksperymentalnemu i pomoże w kontakcie z kliniką i przygotowaniu dokumentacji.

Pozdrawiam serdecznie