Nowotwór tarczycy i stopnie jego złośliwości

Witam, proszę o wyjaśnienie mojego wyniku badania anatomopatologicznego. "Rozp. kliniczne: Tarczyca L Rozpoznanie: Pod kontrolą aparatu USG nakłuto zmianę wskazaną przez lekarza ultrasonografistę. W badanych rozmazach płaty i skupiska komórek nabłonka pęcherzykowego wykazujących cechy polimorfizmu i atypii (wgłobienia błony jądrowej, pojedyncze inkluzje śródjądrowe, obecne komórki wielojądrowe). Obraz cytologiczny niejednoznaczny nasuwa podejrzenie złośliwości. Kategoria 4. Konieczne badanie H-P usuniętej zmiany." Proszę o wytłumaczenie mi tego wyniku, ponieważ lekarz powiedział mi tylko, że cała tarczyca do wycięcia natychmiast. Domyślam się że to rak złośliwy z tego co porównałam w Internecie, a dokładniej anaplastyczny. Chciałabym też dowiedzieć się jakie są rozsądne rokowania przy rakach tarczycy. Mam 28 lat. Dodam, że wyniki morfologi są prawidłowe, TSH 0,032; FT4 1,18, P/c anty-TPO 370,5 Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

Witam! Przedstawione badanie jest oceną cytologiczną tarczycy i ma swoje ograniczenia. Patomorfolog stwierdził, że komórki miały cechy atypii (cechy nowotworu złośliwego), ale nie mógł dokładnie ocenić rodzaju nowotworu oraz stopnia złośliwości. Przy tak wyraźnym podejrzeniu nowotworu zalecił usunięcie tarczycy i dokładne badanie histopatologiczne. Badanie hist-pat pozwala już dokładnie ocenić rodzaj nowotworu, jego złośliwość oraz jego zaawansowanie w obrębie tarczycy. Dlatego niestety w tej chwili nie można mówić o rodzaju nowotworu ani tym bardziej o rokowaniu. Konieczna jest konsultacja z chirurgiem w celu kwalifikacji do operacji. Po uzyskaniu wyniku hist-pat będzie można mówić o rokowaniu. Pozdrawiam serdecznie!