Nudności, duszności i osłabienie przy leczeniu nadciśnienia tętniczego

Proszę o pomoc. Mama od kilku lat leczy się na nadciśnienie. 10 lat temu przeszła zabieg na tarczycę. Od 3 lat lekarze nie mogą zdiagnozować co się z nią dzieje. (Występują duszności, ból głowy, wysokie ciśnienie, hemoroidy.) notorycznie jest zabierana przez karetkę do szpitala - tam zbijają ciśnienie i jest wypisywana do domu, po czym na drugi dzień zabierana z powrotem - nie umieją postawić diagnozy co się dzieje. Mówią iż nie powinno występować takie ciśnienie (ale jest). Została przebadana: na tarczycę - jest dobrze; USG wątroba - jest w porządku; wykonano tomografię głowy - jest w porządku; tomografia płuc - jest ok; USG - górnej części ciała i brzucha - wynik ok. Brak badania żołądka - niemożliwe - pacjent ma dolegliwości takie jak: nudności, duszności, co uniemożliwia przebadanie. Ponadto ma: codzienne bóle głowy, skoki ciśnienia, nie wysypia się - nie może w ogóle spać z powodu duszności. Najbardziej uskarża sie na nudności, duszności i głowę nie może jeść, jest słaba. Ponadto ukryła teraz w sobotę guza na piersi - ma skierowanie pilne do badania. Proszę o pomoc, co mam zrobić z mamą? Czy te skoki ciśnienia mogą być związane z guzem? Czy też jest to coś innego?

Witam! Niestety trudno określić konkretną przyczynę dolegliwości bez zebrania dokładnego wywiadu, przeprowadzenia badania fizykalnego oraz szczegółowego zapoznania się z dotychczas wykonaną diagnostyką. Przede wszystkim konieczne jest potwierdzenie regularnego przyjmowania leków przez Pani mamę. Jeśli leki są stosowane regularnie to biorąc pod uwagę wykonane badania można przypuszczać, że dolegliwości mogą być spowodowane m.in. zaburzeniami lękowymi czy przewlekłą niewydolnością serca. Warto wykonać ECHO serca, aby określić frakcję wyrzutową oraz ocenić czy nie doszło do przerostu mięśnia lewej komory serca. Jeśli taka przyczyna zostanie wykluczona, wówczas należy zwrócić uwagę na psychogenne podłoże duszności oraz napadowych wzrostów ciśnienia tętniczego. Jeśli chodzi o wykryty guz piersi to związek pomiędzy dolegliwościami a guzem jest mało prawdopodobny. Jednakże konieczne jest przeprowadzenie mammografii i ewentualnej dalszej diagnostyki. Proponuję aby Pani mama pozostała pod opieką internisty. Należy zadbać o regularne przyjmowanie leków, warto również spróbować wykonać gastroskopię. W tej chwili trudno powiedzieć coś więcej. Pozdrawiam serdecznie!