O czym mogą świadczyć ataki bólu pod żebrami?
Dzień dobry, mam taki problem już od dłuższego czasu, a każdy lekarz odstawia mnie z kwitkiem... Otóż co ok. pół roku mam mocne ataki bólu po prawej stronie pod żebrami. Bólom towarzyszą często ostre wymioty, biegunka, zażółcenie skóry i oczu. Trwają kilka dni i przechodzą na jakiś czas. Teraz miałam 5 atak. Cały czas mam podwyższoną bilirubinę, w tej chwili jest to 2.6. W poradni rodzinnej Pani Doktor stwierdziła, że to mogą być kamienie w pęcherzyku żółciowym i po zrobieniu badań, mój pęcherzyk był praktycznie cały czarny. Dziś miałam drugie badanie USG u innej Pani doktor i ona stwierdziła, że zarówno wątroba jak i pęcherzyk są czyste i może być to zespół gilberta. Podczas ataków zgłaszałam się na pogotowie ratunkowe, lecz tam dostawałam jakieś leki na rozkurczenie i lekarze wymyślali jakieś niestworzone diagnozy - jeden, że to problem z wątrobą, drugi, że to grypa. Żaden lekarz nie potrafi mi pomóc i nie wiem co mam robić. Do kogo powinnam się udać? (nawet prywatnie). Czy moje objawy i podwyższona bilirubina mogą wskazywać na kamicę w pęcherzyku, czy może to jakaś inna choroba? Dodam też, że na przełomie 2015 i 2016 roku odchudzałam się, tj. odpowiednia dieta ćwiczenia fizyczne przez co udało mi się schudnąć z 70kg do 58. Teraz jednak znów przytyłam, gdyż ok roku temu przestałam ćwiczyć.

KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu
Lek. Wojciech Zygmunt
74 poziom zaufania
Witam. Pani problemy najprawdopodobniej mają związek z patologią dróg żółciowych. Zespół Gilberta nie przebiega pod postacią bolesnych napadów, lecz ma zwykle charakter bezbólowych, okresowych wzrostów stężenia bilirubiny. Objawy opisane przez panią mogą mieć związek z kamicą przewodową (często ciężko ją uwidocznić w USG, gdyż kamień może tylko okresowo blokować odpływ żółci z pęcherzyka żółciowego), ostrym zapaleniem pęcherzyka żółciowego (wówczas wykrywalne byłyby markery stanu zapalnego, a w USG ściana pęcherzyka była by pogrubiona) lub czynnościową dysfunkcją zwieracza Oddiego (skurcz zwieracza w miejscu ujścia dróg żółciowych do dwunastnicy wywołuje opisane przez panią napadowe objawy). Polecam konsultację z gastroenterologiem lub chirurgiem ogólnym. Warto powtórzyć badanie USG. Kolejne, bardziej wysublimowane badania wedle zaleceń lekarzy prowadzących. Pozdrawiam i życzę zdrowia!