O czym mogą świadczyć podane wyniki badań gastroskopii?

Witam miałam ostatnio gastroskopię, ponieważ boli mnie brzuch i mam bardzo częste biegunki(kilkanaście w ciągu dnia). Pobrano mi dwa wycinki( fragmenty błony śluzowej części opuszkowrj i pozaopuszkowej dwunastnicy z niewielkim obrzękiem i pojedynczymi, świeżymi wybroczynami krwawym w poscielisku. Architektonika badanych wycinkow względnie (miejscami skośne przekroje!) Zachowana- nie stwierdza się ewidentnego skrócenia kosmkow. W blaszce właściwej- dość nasilony nacisk z komórek jednojądrowych- drobnych limfocytow, miejscami dość licznych plazmocytow, granulocytow. Niektóre z granulocytów widoczne są w obrębie nablonka pokrywnego( niewielka aktywność procesu zapalnego). Na szczytach niektórych- niezbyt licznych wł. sporadycznych kosmków ilość limfocytow śródnabłonkowych (IEL) jest podwyższona- sięga wartości 30-40/100 enterocytow. Ponadto widoczne są pola niewielkiego rozrostu krypt. Wykonano barwienie dodatkowe IHC CD3. Obraz histopatologiczny niejednoznaczny nie można wykluczyć celiakii. Mogę ponadto powiedzieć, że nie toleruje laktozy i wyeliminowalam ją z jadłospisu już od roku. Mam też bardzo niski poziom żelaza, około 21. Od dwóch dni nie jem nic związanego z glutenem, w biegunki nie ustają. Bardzo proszę o pomoc.

Lek. Michał Lenard

Wynik badania uwidacznia jedynie stan zapalny i wskazuje na możliwość celiakii. Sugeruję Pani stosować dietę bezglutenową przez około tydzień i w razie utrzymywania się objawów skierować się na wizytę kontrolną do gastrologa. Pozdrawiam!