O czym mogą świadczyć wyniki badań hormonalnych 26-latki?

Witam! Zrobiłam badania, które mnie zaniepokoiły, ACTH wyszedł mi 57.5 przy maksymalnej normie do 46 pg/ml. Natomiast kortyzol wyszedł mi 39.59 pomiar ranny, gdzie norma jest do 22.4. Anty-TPO miałam natomiast poniżej normy. Co to może oznaczać? Czy wpływ na taki wynik mógł mieć mocny stres, albo tabletki koncepcyjne, które biorę? Co powinnam zrobić? Mam się czym martwić? Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Dzień dobry,

Podwyższone wartości ACTH i kortyzolu mogą świadczyć o nadczynności przysadki w tym zakresie (np. gruczolak przysadki produkujący w nadmiarze m.in. ACTH - choroba Cushinga, lub ektopowe wydzielanie ACTH - ale to zdarza się niezmiernie rzadko). Jeśli ma Pani kliniczne objawy hiperkotyzolemii, powinna skontaktować się Pani ze swoim endokrynologiem, który zaleci wykonanie MRI przysadki i ocenę pozostałych osi hormonalnych,a najpewniej dodatkowe testy, które zwykle wykonuje się w warunkach szpitalnych. Jeśli zaś czuje się Pani świetnie i nie ma żadnych objawów, sugerowałbym wówczas powtórzenie wyników (niekiedy zdarzają się błędy laboratoryjne). W przypadku, gdyby wyniki się potwierdziły, optymalnym rozwiązaniem będzie dalsza diagnostyka w oddziale/klinice endokrynologii.

Z poważaniem,

dr n. med.. Marek Derkacz
specjalista endokrynolog
specjalista diabetolog
specjalista chorób wewnętrznych