O czym może świadczyć bardzo silny ból głowy, który pojawia się przed miesiączką?

o czym może świadczyć bardzo silny ból głowy który pojawia się przed miesiączką i utrzymuje się do jej zakończenia u kobiety w wieku 33 lat , nie rodziłam jeszcze dzieci ,nie przyjmowałam zadnych leków hormonalnych

Piotr Jurczyk

Witam. Ból głowy może być manifestacją zmian hormonalnych w tym czasie i być składową zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Potwierdzeniem byłoby zmniejszenie dolegliwości w trakcie stosowania antykoncepcji kostnej, ale uwaga - ból głowy bywa też ich działaniem niepożądanym. Zależność bólów głowy od żeńskich hormonów płciowych jest mechanizmem znanym. Oprócz klasycznych leków przeciwbólowych spróbować można preparatów zawierających fitoestrogeny sojowe, pamiętajac że powodują niewiarygodność kalendarzykowych metod antykoncepcji. Pozdrawiam.