O czym może świadczyć ból i męczliwość mięśni?

Szanowni Państwo! Od dłuższego czasu borykam się z bólami mięśni. Początkowo występowały one podczas wykonywania różnych czynności (szczególnie mięśnie łydek podczas chodzenia), ale także bóle mięśni rąk podczas pisania smsa czy suszenia włosów. Dwa miesiące temu dołączyły się bóle mięśni w stanie spoczynku, podobne do tych obecnych w grypie. Do tego dołącza się drżenie mięśni np. przy zaciśnięciu ręki w pięść, a także drżenia samoistne, mimowolne - np. powieki czy mięśni ud. Opiszę jeszcze szerzej specyficzne właściwości tej dolegliwości bólowej. Podczas wykonywania jakiejś czynności pojawia się narastający ból wybranej partii mięśni, który ustępuje, gdy mięśnie odpoczną, ale powraca ponownie po jeszcze krótszym odcinku czasu w trakcie wykonywania danej czynności. Diagnostyka endokrynologiczna wykazała u mnie w październiku 2010 roku ilość żelaza poniżej dolnej granicy normy. Gdy zaczęłam przyjmować suplement żelaza, miałam wrażenie poprawy, ale było ono krótkotrwałe. Chirurg naczyniowy, u którego szukałam pomocy w odniesieniu do bólów mięśni łydek, wykluczył przyczyny naczyniowe. Mam 165 cm wzrostu i ważę 100 kg. Gdy szukałam pomocy u neurologa, jeszcze dwa lata temu, Pani Doktor zaleciła mi tylko schudnięcie i zasugerowała ironicznie fibromialgię. Bardzo proszę o sugestie, co powinnam zrobić, do kogo się udać i jakie badania wykonać. Jeśli tylko będzie trzeba, oczywiście mogę opisać objawy szerzej.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Na początku warto wybrać się do lekarza rodzinnego ,który zbierze dokładny wywiad i zbada fizykalnie oraz zleci niezbędne badania dodatkowe, m.in. morfologię krwi, stężenia elektrolitów, glukozy w surowicy, badanie ogólne moczu oraz ew. inne w zależności od informacji uzyskanych w wywiadzie i badaniu.

Niezbędna wydaje się w następnej kolejności konsultacja neurologiczna i diagnostyka w kierunku miopatii - przeprowadzona począwszy od wywiadu, przez badanie przedmiotowe wraz z wykonaniem niezbędnych badań dodatkowych potwierdzających lub wykluczajacych chorobę mięśni.
Zależnie od wyników tej konsultacji wskazane moga się okazać konsultacje innych specjalistów.

Pozdrawiam