O czym może świadczyć duszność i zawroty głowy?

Mam 20 lat. Od kilku dni męczą mnie dusznosci, jakbym miała za mało miejsca w płucach i czuję nacisk ze środka na zewnątrz. Do tego czasami mam zawroty głowy. Ciągle jestem roztrzęsiona. Czuję, jakby mi coś w środku zalegało, czasem pojawia się katar i flegma. Duszność się pogarsza jak zapalę, więc praktycznie odstawiłam papierosy. Zastanawiam sią czy to wynik bardzo stresującej sytuacji w jakiej jestem, czy coś poważniejszego. Wiem, że bez względu na wszystko powinnam się udać do lekarza, ale chcę wiedzieć, czego się mogę spodziewać.
20 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Tak naprawdę nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć konkretnie na Pani pytanie. Zarówno duszność, jak i zawroty głowy to tak mało specyficzne objawy, że na ich podstawie niewiele można podejrzewać. By zdiagnozować właściwy problem konieczny jest wywiad, pełne badanie fizykalne oraz ewentualne badania dodatkowe - morfologia z rozmazem, OB, transaminazy, elektrolity, glukoza, ekg, czy też bardziej specjalistyczne badanie jakim są D-dimery (weryfikują zatorowość jako jedną z przyczyn duszności). Oczywiście jedną z przyczyn takich objawów może być również stres.

Proszę jednak nie zwlekać z wizytą u lekarza.