O czym może świadczyć nadmierne owłosienie na twarzy?

Witam serdecznie,  Mam 27 lat. Od kilku lat zmagałam się z trądzikiem estrogennym, który wystąpił po pigułkach antykoncepcyjnych D***. Lekarz przepisał mi bardzo drogi lek, po którym cera poprawiła się. Mam bardzo obfite miesiączki, leczę się także na tarczycę, dwa lata temu miałam operację. Od kilku miesięcy strasznie wypadają mi włosy, ale jednocześnie zauważyłam zwiększone owłosienie na twarzy, które mnie bardzo krępuje:( Miałam robione badania hormonalne, a o to wyniki: testosteron - 2,03 (norma 0,22-2,90 nmol/l), DHEA SO4 - 316,60 (norma 98,8-340,0 ug/dl), estradiol 364,0 (norma 85,0-498,0). TSH - 1,90 (norma 0,25-5,00 uUl/ml  Proszę o jakąś sugestię co jeszcze muszę skontrolować, jakie badania wykonać? Nadmieniam, że kontroluje się ginekologicznie i nie mam PCOS.   Z góry dziękuję i czekam na odpowiedź.
27 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Najczęstsze przyczyny hirsutyzmu póki co Pani ma wykluczone, ale są jeszcze znane inne, rzadsze. Do nich należy: hiperprolaktynemia (warto oznaczyć prolaktynę), choroby nadnerczy (oznaczenie kortyzolu i aldosteronu). Ponadto proponuję wykonanie testu obciążenia glukozą z oznaczeniem wartości insuliny (badanie w kierunku zespołu oporności na insulinę).

Opisywany jest jeszcze hirsutyzm idiopatyczny, który jest rozpoznawany w razie braku możliwości uchwycenia przyczyny takiego stanu.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!