O czym może świadczyć obecność guzka tarczycy w niedoczynności?

Witam. Od 3 lat jestem pod opieką endokrynologa z powodu niedoczynności tarczycy. Biorę Eutyrox ( mam nadzieję, że dobrze to napisałam ). Wyniki ostatnich badań Tsh - 3,86, Ft3- 2,69. Miałam robione również USG. I tu pojawia się pytanie. Usg ujawniło małego guzka ( wym. 3,2 mmx 4,2 mm ). Dodatkowo badanie wykazało niejednolitą echostrukturze. Czy ta niejednolita echostruktura może świadczyć o Hashimoto mimo, że wynik tsh jest w normie? Czy może ta niejednolita struktura powodować objawy? Pozdr

Dzień dobry,

Niewykluczone, że ma Pani zapalenie tarczycy typu Hashimoto - proszę oznaczyć we krwi przeciwciała antyTPO i aTG - obraz usg tarczycy może sugerować tę chorobę. TSH jak na Pani wiek nieco za wysokie, ale jeśli się Pani czuje, to nie ma konieczności modyfikowania dawki leku, choć przy zmianie ogniskowej w tarczycy lepiej, jeśli TSH będzie w ok. wartości 1-1,5. Zmianę ogniskową w tarczycy "guzka" proszę kontrolować. Sugerowałbym kontrolę za 3 miesiące, a jeśli zmiana się nie powiększyła, to kolejne usg po 6-12 miesiącach lub wg zaleceń Pani endokrynologa, który posiada obszerniejsze informacje o Pani zdrowia i widział wynik usg lub sam je wykonywał. Tak mała zmiana nie powinna dawać Pani żadnych objawów - które odczuwałaby Pani w ok. szyi, jakkolwiek, jeśli potwierdzi się diagnoza choroby Hashimoto (najpewniej tak będzie), to przy podwyższonych mianach przeciwciał niektóre osoby mogą odczuwać dyskomfort w okolicy szyi.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych