O czym może świadczyć opuchnięcie i zasinienie palca u stopy po urazie?

Dzień dobry. Jestem w USA i nie stać mnie za bardzo na wizytę u leekarza. 10 godzin temu przewróciłam się ćwicząc boso i upadłam na wykrzywiony mały palec. Zaczął bardzo boleć i lekkouchqnąć po ok. 15 minutach. Po 9 godzinach w pracy (na lekach przeciwbolowych) jest 1,5x spuchnięty i cały mocno fioletowy, ale boli tylko przy dotyku. Czy to raczej złamanie, zwichnięcie czy stłuczenie? Czy konieczna jest wizyta u lekarza? A może wystarczą same okłady z lodu?

Lek. Jan Bujok Chirurgia

Witam
Zasinienie palca stopy po urazie zawsze nasuwa podejrzenie złamania paliczka (kości w obrębie palca). Jest to najczęściej związane z rozerwaniem okostnej, która jest silnie unaczyniona. W przypadku stłuczeń również może powstać zasinienie w obrębie tkanek miękkich, nie jest to jednak regułą. Podobne objawy mogą także towarzyszyć skręceniu w obrębie stawów międzypaliczkowych (skręcenie czyli przekroczenie fizjologicznego zakresu ruchu), choć w tym przypadku zasinienie występuje zdecydowanie rzadziej. Z jednej strony zasadnym jest wykonanie zdjęcia rtg palca, które w takiej sytuacji rozstrzygnie, jakiego charakteru jest uraz. Z drugiej strony niezależnie od postawionej diagnozy zalecone postępowanie będzie jednakowe zarówno w stłuczeniu, skręceniu jak i złamaniu. Unieruchomienie okolicy urazu w przypadku palców stóp ogranicza się do chodzenia w butach z twardą podeszwą, pozostałe postępowanie, to zimne okłady, elewacja kończyny, gdy tylko jest to możliwe oraz doraźnie leki przeciwbólowe.
Z wyrazami szacunku
Jan Bujok
Chirurg, flebolog, proktolog
Kriocentrum, ul. Wyszyńskiego 103 05-420 Józefów
Tel: +48 22 779 28 21; +48 22 423 01 87; +48 504 171 106