O czym może świadczyć podwyższony kortyzol?

Witam. O czym może świadczyć podwyższony kortyzol ?. W 2013 roku miałem 21.30 w 2015 roku w lutym 33,43 a w lipcu 2015 roku 26,54. Czy jeśli ten wynik cały czas jest przekroczony to świadczy to o jakieś chorobie czy może to być zwykły stres albo napięcie emocjonalne ?.

Witam Pana,

Zwiększone stężenie kortyzolu może wiązać się ze stresem. Jeśli jednak ma pan kliniczne objawy hiperkortyzolemii (oceny powinien dokonać lekarz), to powinien mieć Pan na początek wykonany test hamowania 1 mg Dexamethazonu, który można wykonać w warunkach ambulatoryjnych. Warto również wczesnej oznaczyć stężenie ACTH we krwi - koniecznie z rannej próbki krwi, jeśli będzie obniżone lub w teście hamowanie nie zahamuje Pan prawidłowo, wówczas będzie konieczne poszerzenie diagnostyki

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz