O czym może świadczyć podwyższony poziom kortyzolu?

O czym może świadczyc podwyzszony poziom kortyzolu? Miałam robiony dwa razy za pierwszym rano:24,74 norma do 19 po południu12,25 norma do 11,9 nastepnie rano 27,75. ACTH 18,20. Mam 23 lata,85 kg 167cm. Jeszcze wspomne ze mam takie coś jakby ktoś zacisnał mi gardlo i wystraczajaca ilosc tlenu nie dochodzila do głowy. Tak jakby mnie tu nie byłotakie uczucie jak za szybko sie wstanie gdy sie kleczy tylko ja mam rawie przez cały dzien i to nie sa problemy psychiczne.Usg tetnic OK.

Dzień dobry,

Nieznacznie podwyższony poranny kortyzol może być wynikiem stresu związanego z pobieraniem krwi. Jeśli jego stężenie jest istotnie wyższe, wówczas należy wykonać na początek test hamowania z 1 mg Dexamethazonu. Proszę skontaktować się z endokrynologiem, który po dokładnym zbadaniu Pani zaleci Pani dalsze badania. Hiperkortyzolemia może też świadczyć np. o zespole Cushinga. Na spokojnie proszę udać się do endokrynologa, który rozwieje Pani wątpliwości.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz