O czym może świadczyć pusty worek stomijny?

Witam , Mój dziadek od ponad 2 msc. ma stomie. Worek jest opróżniany 3/4 razy dziennie i wymieniany 1 w tygodniu dzisiaj został wymieniony ok. 10 a jest juz po 20 a w worku pusto... Dziadek nie czuje bólu brzucha je normalnie i reguralnie 5 posiłków. Jest to poraz pierwszy (w domu jest już 2 tydzień) od Ma 70 lat i choruje od 20 na miażdżyce. Najbliższa wizyta u lekarza jest w poniedziałek. co to moze byc i czy jest to normalne?

Witam,
osoby z kolostomią przeważnie oddają 1-3 stolców dziennie, osoba z ileostomią wydala stolec praktycznie stale w postaci płynnej lub półpłynnej w objętości ok. 200-1000 ml dziennie. Częstość wypróżnień u osób z kolonoskopią i bez stomii może wahać się od 2-3 dziennie do 2-3 tygodniowo i jest to uznawane za normę, ilość wypróżnień jest inna dla każdego z nas.
Przyczyny braku stolca od strony żywieniowej mogą być bardzo różne od nieprawidłowo skomponowanej diety spowalniającej pasaż jelitowy po zaparcia. Dolegliwość ta dosyć często
dotyka osób z kolostomią, natomiast w przypadku ileostomii nie
występuje prawie nigdy.
Ogóle zalecenia żywieniowe dla osób ze stomią zakładają dietę bogatą zawierająca owoce i warzywa (forma podania odpowiednia do rodzaju stomii, chorób współistniejących i stanu chorego), produkty bogate w pełnowartościowe białko (chude mięso, drób, jaj, nabiał), odpowiednią ilość węglowodanów w tym błonnika. Jeśli dieta jest odpowiednio zbilansowana, przyczyną może być zaparcie (objawami są nie tylko bóle brzucha ale też wzdęcia czy gazy).
Do przyczyn zaparć u stomików należą: mała ilość wypijanych płynów, mała ilość ruchu, niektóre stosowane leki. Jeśli mamy do czynienia z zaparciem lub podejrzewamy jego wystąpienie, powinno się:
- wzbogacić dietę w błonnik
- zwiększyć ilość wypijanych płynów
- wykonać proste nie obciążające ćwiczenia, czasem wystarczający jest sam spacer
- włączyć do diety soki owocowe
- po konsultacji z lekarzem użycie leków przeczyszczających lub czoków do stomii.
Jeśli u stomika występuje zaparcie do lekarza należy się udać wtedy, gdy trwa ono długo (powyżej tygodnia) lub często
się powtarza. Należy jednak pamiętać ze zaparcia u osób z ileostomią praktycznie nie występują wtedy należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
Pozdrawiam