O czym może świadczyć skacząca temperatura w cyklu miesiączkowym?

Witam. Od kilku dobrych miesięcy mierzę podstawową temperaturę ciała w celu przybliżonego określenia dnia owulacji, ponieważ staramy się o dziecko. Mierzę temperaturę codziennie o godzinie 7 rano, termometrem rtęciowym lekarskim analnie. Wcześniej mierzyłam temperaturę oralnie termometrem elektronicznym. Zmieniłam go, bo myślałam, że przyczyną "skoczności" wykresu jest jego większy próg błędu niż przy termometrze rtęciowym jak również zmieniłam miejsce pomiaru.

Okazało się, że to nie wina ani miejsca, ani termometru. Przykładowo obecny cykl prezentuje się następująco od 7 do 19 dnia cyklu: 36,3 - 36,4 - 36,4 - 36,3 - 36,25 - 36,4 - 36,2 - 35,0 - 36,35 - 36,5 - 36,15 - 36,4 - 36,1. Tak wygląda większość moich wykresów. Samo odszukanie skoku temperatury świadczącego o zaszłej owulacji graniczy z cudem. Słyszałam, że niby powodem może być podwyższona prolaktyna, jednak miałam już ten hormon badany i jest w normie, jak również testosteron i TSH. Proszę o ewentualne sugestie, co można zrobić, by to zmienić. Czy to jest wynik jakiegoś zaburzenia, czy po prostu ma już taką naturę. Jeśli jakieś badania mam wykonać w kierunku wykrycia potencjalnego zaburzenia, to proszę o podanie ich. Pozdrawiam.

Witam!

Niestety, pomiar temperatury w celu wykrycia owulacji nie jest zbyt skuteczną metodą. Niewielkie wahania temperatury, które Pani u siebie obserwuje są absolutną normą. Na temperaturę naszego ciała oprócz hormonów wpływa wiele innych czynników, jak np. stres, przeziębienie, odchudzanie, alkohol.

Możliwe, że po kilku cyklach będzie Pani mogła dostrzec subtelne różnice w dniu owulacji, ale może się to okazać niewykonalne.

Dobrym sposobem do wyznaczania terminu owulacji w danym cyklu są testy owulacyjne. Są powszechnie dostępne w aptekach. Wykonuje się je podobnie jak test ciążowy. Wykrywają w moczu stężenie hormonu luteinizującego, którego ilość wzrasta na 24-36 godzin przed owulacją.