O czym może świadczyć tak grube endometrium?

Bardzo proszę o poradę w związku z endometrium. Od 4 lat nie mam miesiączki. Mam 44 lata. 2 lata temu miałam operację adenocarcinoma pochwy. W tym roku znowu dzieją się dziwne rzeczy. W lipcu miałam robiona abrazję (endometrium 9mm). Po tym zabiegu spadło do 3mm, a już 3 tygodnie później było 14mm echem niejednorodnym. Obecne usg dopochwowe opisuje trzon macicy w tyłozgięciu, echo end.9mm jajnik prawy 37x23 z megapęcherzykiem gładkościennym 30x21. lewy 24x13. Lekarz onkolog-ginekolog radzi usunąć macicę, ginekolog radzi czekać z powodu możliwego nietrzymania moczu. Ciągle endometrium narasta. I jeszcze jedno. Po abrazji 1.07.10 miałam krwawienie 8.09.10 i już 2 dni pózniej endometrium 9 mm. Co to znaczy? Nie wiem co o tym wszystkim myślec,no i te sprzeczne opinie na ten temat dwóch lekarzy. Proszę o poradę w tej sprawie. Iwon

Redakcja abcZdrowie

Witam!

A miała pani pobierany wycinek endometrium do badania histopatologicznego? W przypadku rozrostu atypowego zawsze wskazane jest leczenie operacyjne. W przypadku rozrostu bez atypii rozważa się również leczenie gestagenami z kontrolą po 3 miesiącach.

Ze względu na obciążony wywiad - onkolog skłania się ku postępowaniu operacyjnemu, zwłaszcza że jest już Pani po okresie rozrodczym. Warto omówić w razie ewentualnego zabiegu - by połaczyć to z plastyką, w celu zapobieżenia nietrzymaniu moczu.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!