O czym może świadczyć ten podwyższony kwas moczowy?

Kreatynina na poziomie 1,10 mg/dL. Natomiast mam podwyższony kwas moczowy w surowicy 9,63. O czym to może świadczyć ? Czy sama dieta wystarczy na obniżenie kwasu?

Dzień dobry, stężenie kwasu moczowego jest rzeczywiście zbyt wysokie. Może to, ale nie musi świadczyć o obecności dny moczanowej, jednak oczywiście należy zbadać się pod tym kątem. Jeśli badania wykluczą dnę, ale stężenie kwasu moczowego będzie utrzymywało się na wysokim poziomie, dna moczanowa prędzej czy później może się rozwinąć.
Dna moczanowa to choroba, która przebiega z nawracającymi epizodami ostrego zapalenia stawów - a zapalenie wynika własnie z wytrącania się soli kwasu moczowego w stawach. Wytrącanie kryształków przebiega w momencie, kiedy we krwi znajduje się zbyt dużo kwasu moczowego.
Dlatego właśnie w ramach profilaktyki dny moczanowej zaleca się obniżenie stężenia kwasy moczowego we krwi. Dieta i styl życia ma tutaj ogromne znaczenie. Jeśli chodzi o styl życia, będzie to regularna, umiarkowana aktywność fizyczna, odpowiednie nawodnienie - minimum 2 litry/d, unikanie alkoholu, utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Główne zasady diety to regularne posiłki (ostatni minimum 3 godziny przed snem), unikanie produktów bogatych w puryny (z nich powstaje kwas moczowy) - wykluczenie produktów takich jak wywary mięsne i kostne, galarety, przetwory mięsne, ryby i mięso w puszkach, ograniczenie strączków i niektórych warzyw i owoców (np. rabarbar, szpinak, por). Mięso powinno być gotowane w dużej ilości wody, wędliny - należy wybierać te gotowane. To podstawowe zasady, od których należy rozpocząć zmianę nawyków żywieniowych. Zakres tych ograniczeń może być mniejszy lub większy - w zależności od indywidualne reakcji organizmu i kontrolowania wyników badań w trakcie dietoterapii. Zasady, które podałam, są ogólne, jednak nie mam więcej informacji, żeby to jakoś uściślić - podczas dobierania zaleceń żywieniowych bierze się pod uwagę stan zdrowia - w tym choroby towarzyszące, masę ciała, stopień aktywności fizycznej. Ważne też wspomnieć, że jeśli to czynniki genetyczne, a nie dieta i styl życia są przyczyną zwiększonego stężenia kwasu moczowego we krwi, to sama ich modyfikacja może nie wystarczyć, i będzie konieczne leczenie farmakologiczne - o tym decyduje lekarz. W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultacje dietetyczne lub do kontaktu mailowego. Mój adres mailowy: justynabielka.dietetyk@gmail.com, numer telefonu: +48 574 144 549, FB: Justyna Bielka-Dietetyk. Pozdrawiam, Justyna Bielka, Dietetyk.