O czym może świadczyć wysoki poziom żelaza 171?

Witam, o czym może świadczyć wysoki poziom żelaza 171 (norma 50-170), jeśli w ogóle nie jem mięsa czerwonego ani nie przyjmuję suplementów diety?

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Dzień dobry!
Powodów może być wiele. Może to np. oznaczać, że gen odpowiedzialny za metabolizm żelaza nie działa prawidłowo, przez co pierwiastek ten jest kumulowany w organizmie (hemochromatoza). Proszę więc udać się do lekarza, ponieważ narastający poziom żelaza we krwi może być powodem wielu chorób. W przypadku takiej diagnozy konieczne będzie wprowadzenie diety ubogiej w żelazo, zwiększenie spożywania produktów hamujących jego wchłanianie i ograniczenie tych, które ułatwiają jego wchłanianie.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351

warto również przeczytać: Najczęściej spotykane alergeny pokarmowe
http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/najczesciej-spotykane-alergeny-pokarmowe.html?c=7