Ból jajnika po okresie - o czym może świadczyć?

Witam!
Mam 27 lat, jestem po dwóch obumarłych ciążach. Od września mam dziwne dolegliwości związane z bólami jajników, co miesiąc tak samo aż do tej pory. 2-3 dni po skończeniu miesiączki zaczynają się bóle jajników, raz z jednej, raz z drugiej strony, oprócz tego pobolewa mnie brzuch jak na okres. Nie jest to bardzo silny ból - nie muszę brać leków przeciwbólowych, ale kiedyś w ogóle go nie było.
Chodzę do mojego ginekologa dość często i na każdej wizycie zadaje mu to pytanie: dlaczego tak boli? Ale on nic w tej sprawie nie robi i na to pytanie nie jest mi w stanie odpowiedzieć. Jest to dokuczliwe, ale i martwiące, bo staramy się z mężem o dzidziusia. Myślę, że powinnam zmienić lekarza, ale zanim to zrobię, chciałabym się poradzić, czy faktycznie mój lekarz bagatelizuje możliwy poważny problem, czy to normalne, że jajnik boli po okresie?
Proszę o pomoc w tej sprawie.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Ból w podbrzuszu, w okolicy jajnika/jajników, może być spowodowany wieloma czynnikami. Niezbędne jest badanie ginekologiczne oraz USG, najlepiej sondą dopochwową. Należy sprawdzić, czy nie ma Pani zmian w obrębie jajników jak guzy czy torbiele. Może Pani też mieć np. mięśniaki macicy, zapalenie przydatków czy endometriozę. Tę ostatnią trudno jest wykluczyć przy pomocy prostych metod diagnostycznych, chyba że obecna jest torbiel endometrialna jajnika (tzw. torbiel czekoladowa). W przypadku niestwierdzenia innych przyczyn, konieczna może być laparoskopia z pobraniem wycinków.

Dwa poronienia nie są jeszcze wskazaniem do pogłębionej diagnostyki. Dopiero po trzech stratach ciąży rozpoznajemy poronienia nawykowe i należy wykonać cały szereg badań, by rozpoznać przyczynę tego stanu i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Pozdrawiam serdecznie!