O czym świadczą liczne kryształki szczawianu wapnia w moczu?

Witam, tak jak w tytule: O czym świadczą liczne kryształki szczawianu wapnia w moczu? Czy to coś poważnego? Jak wygląda leczenie? Czy powinno się wykonać jakieś dodatkowe, bardziej szczegółowe badania? Jeżeli tak, to jakie? Z czym może się wiązać podwyższona liczba kryształków szczawianu w moczu? Czy jest to bardzo groźne dla zdrowia? Z jakim lekarzem specjalistą najlepiej się skonsultować? Czy może to mieć związek jedynie z nieodpowiednią dietą lub jedzenia czegoś konkretnego, na przykład dużej ilości szczawiu? Nie wiem, tak strzelam, ale trochę mnie ten wynik niepokoi i chciałabym wiedzieć, co należy teraz zrobić, skoro jest podwyższony. Pozdrawiam

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Obecność licznych kryształów świadczy o kamicy szczawianowej. Wskazane jest unikanie nadmiaru mięsa, szpinaku, orzechów, mocnej kawy, czekolady, produktów sojowych, diety z dużą ilością tłuszczów.
Z obecnością kamieni w drogach moczowych wiąże się ryzyko wystąpienia kolki nerkowej.