Witam serdecznie!
Węzły chłonne okolicy szyi stanowią pierwszą linię obrony przed drobnoustrojami wnikającymi przez jamę ustną i nos, a także w przypadku stanów zapalnych węzłów. W wyniku częstych, bądź przewlekających się infekcji - pozostają powiększone.
Obraz USG wskazuje na prawidłową budowę węzłów chłonnych. Biorąc pod uwagę dobre wyniki badań oraz brak dolegliwości nie ma powodów do niepokoju.
Pozdrawiam serdecznie!
Powiększone węzły chłonne występują w wielu schorzeniach. Ważne jest nie tylko jak długo powiększony jest węzeł chłonny, ale także jak przesuwalne są według innych tkanek i jaką mają konsystencję. Powiększone węzły chłonne nazywane są inaczej limfoadenopatią. Jest to znak, że w organizmie toczy się proces chorobowy, w trakcie którego limfocyty i makrofagi (komórki układu odpornościowego, których węzły chłonne stanowią skupisko) namnażają się, by walczyć z czynnikami chorobotwórczymi. Duże skupiska węzłów chłonnych znajdują sie na szyi, pod pachami, w pachwinach oraz pod żuchwą, dlatego najczęściej tam można je wyczuć. W normalnych warunkach węzły chłonne są niewyczuwalne, da sie je wyczuć palpacyjnie wtedy kiedy osiągają rozmiary około 1 cm. Węzły chłonne miękkie, sprężyste, nad którymi skóra jest ocieplona nie powinny stanowić zbytnich powodów do niepokoju. Oznacza to, ze węzły chłonne są powiększone odczynowo co wynika z infekcji lub z przewlekłego stanu zapalnego. Takie węzły chłonne są przesuwalne wobec podłoża. Zazwyczaj są powiększone przez około 2-3 tygodnie. Jeśli natomiast przyczyną powiększenia jest np. próchnice, mogą być powiększone dłużej, aż do czasu usunięcia stanu zapalnego. Takie węzły chłonne nie wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Drugi typ powiększonych węzłów chłonnych to takie zlewające się w pakiety, twarde i nieprzesuwalne względem podłoża, a dodatkowo dość duże i zbite w pakiety. Mają one zazwyczaj wielkość ponad 2 cm i nie pomniejszają się po upływie 2-3 tygodni. Czasami przyczyną powiększenia węzłów chłonnych, szczególnie tych podżuchwowych może być na przykład próchnica. Dlatego w Pana przypadku warto pójść na wizytę kontrolną do stomatologa i w razie potrzeby wyleczyć zęby. Jeśli węzły chłonne będą nadal powiększone, wynika to że ich powiększenie wynikało z czegoś innego. Wynik badania usg nie powinien budzić zbytniego niepokoju. Biorąc pod uwagę brak aktywnych objawów nie ma powodów do niepokoju. Warto robić badania kontrolne, aby wiedzieć czy nie doszło do gruźlicy węzłów chłonnych.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- O czym mogą świadczyć powiększone węzły chłonne nadobojczykowe? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Powiększony węzeł chłonny z prawej strony szyi – odpowiada Lek. Magdalena Pikul
- Powiększone węzły - czy jest się czym niepokoić? – odpowiada Agnieszka Barchnicka
- Bolesny węzeł chłonny pod lewą pachą – odpowiada Lek. Łukasz Wroński
- Powiększony węzeł podżuchwowy a próchnica – odpowiada Lek. dent. Agata Duda
- Powiększone węzły chłonne od dłuższego czasu - o czym to może świadczyć? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- jak leczyć powiększone węzły chłonne podżuchwowe? – odpowiada Lek. Konstanty Dąbski
- Powiększony węzeł chłonny u małego dziecka po ostrym zapaleniu gardła – odpowiada Agnieszka Barchnicka
- Powiększony węzeł chłonny na szyi po lewej stronie – odpowiada Katarzyna Szymczak
- Powiększone węzły chłonne - co jest przyczyną? – odpowiada Agnieszka Barchnicka
artykuły

Węzły chłonne - charakterystyka, funkcje, powiększenie, diagnostyka
Węzły chłonne to jeden z najważniejszych elementów...

Co się stanie, jeśli przestaniesz myć zęby? Konsekwencje nie są tak oczywiste
Nie tylko próchnica Zakładasz piżamę i kładziesz s...

Jak dbać o zęby, aby były zdrowe? (WIDEO)
Tylko 5% Polaków posiada pełne własne uzębienie....