O czym świadczą powiększone węzły chłonne podżuchwowe?

Mam powiększone węzły chłonne podżuchwowe i z tego powodu odczuwam ciągły niepokój, że coś mi dolega. Około dwa lata temu przechodziłem gruźlicę płuc i stąd to przewrażliwienie. Regularnie (co około 5-6 miesięcy) robię sobie badania krwi (morfologia, Ob, rozmaz ręczny) i za każdym razem wyniki mam wręcz idealne. Ostatnie badanie robiłem około dwa tygodnie temu. Kilka dni temu miałem także zrobione RTG płuc i tam także wszystko wyszło w porządku, bez żadnych zmian poza pojedynczymi, drobnymi zwapnieniami po przebytej gruźlicy. Powiększone węzły podżuchwowe mam już bardzo długo nawet nie pamiętam kiedy nie były powiększone. Wiem tylko, że są co najmniej z rok, dwa powiększone, a być może więcej. (Przez długi czas, około dwóch lat, miałem kilka nieleczonych dziur w zębach, które powodowały aż ból przy jedzeniu słodkich rzeczy. Obecnie zęby są wyleczone, od około pół roku). Przez kilka miesięcy miałem także problemy z gardłem, na które leczyłem się u laryngologa. W związku z obawą o własne zdrowie wykonałem sobie USG szyi i oczywiście wyszło, że węzły podżuchwowe są powiększone. Reszta węzłów w obrębie szyi, obojczyków i karku w normie, tzn. nie powiększone. Podobnie węzły pod pachami. Wielkość powiększonych węzłów to: dwa węzły o długości 1,1 cm oraz dwa węzły 1,7 cm x 0,7 cm. W opisie było napisane: "węzły bez cech wewnętrznych" "nie tworzące pakietów". Węzły są dosyć twarde, ciężko je przesunąć. Nie zauważyłem, żeby się powiększały. Mam 20 lat. Mam pytanie co oznacza "węzły bez cech wewnętrznych"? Czy te powiększone węzły mogą być pozostałością po nieleczonych zębach lub gruźlicy? Czy jest możliwe, że są zwłókniałe? Czy powinienem wykonać jeszcze jakieś badania?

Witam serdecznie!

Węzły chłonne okolicy szyi stanowią pierwszą linię obrony przed drobnoustrojami wnikającymi przez jamę ustną i nos, a także w przypadku stanów zapalnych węzłów. W wyniku częstych, bądź przewlekających się infekcji - pozostają powiększone.

Obraz USG wskazuje na prawidłową budowę węzłów chłonnych. Biorąc pod uwagę dobre wyniki badań oraz brak dolegliwości nie ma powodów do niepokoju.

Pozdrawiam serdecznie!

Magdalena Mroczek

Powiększone węzły chłonne występują w wielu schorzeniach. Ważne jest nie tylko jak długo powiększony jest węzeł chłonny, ale także jak przesuwalne są według innych tkanek i jaką mają konsystencję.

Powiększone węzły chłonne nazywane są inaczej limfoadenopatią. Jest to znak, że w organizmie toczy się proces chorobowy, w trakcie którego limfocyty i makrofagi (komórki układu odpornościowego, których węzły chłonne stanowią skupisko) namnażają się, by walczyć z czynnikami chorobotwórczymi.

Duże skupiska węzłów chłonnych znajdują sie na szyi, pod pachami, w pachwinach oraz pod żuchwą, dlatego najczęściej tam można je wyczuć. W normalnych warunkach węzły chłonne są niewyczuwalne, da sie je wyczuć palpacyjnie wtedy kiedy osiągają rozmiary około 1 cm. Węzły chłonne miękkie, sprężyste, nad którymi skóra jest ocieplona nie powinny stanowić zbytnich powodów do niepokoju. Oznacza to, ze węzły chłonne są powiększone odczynowo co wynika z infekcji lub z przewlekłego stanu zapalnego. Takie węzły chłonne są przesuwalne wobec podłoża. Zazwyczaj są powiększone przez około 2-3 tygodnie. Jeśli natomiast przyczyną powiększenia jest np. próchnice, mogą być powiększone dłużej, aż do czasu usunięcia stanu zapalnego. Takie węzły chłonne nie wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej.

Drugi typ powiększonych węzłów chłonnych to takie zlewające się w pakiety, twarde i nieprzesuwalne względem podłoża, a dodatkowo dość duże i zbite w pakiety. Mają one zazwyczaj wielkość ponad 2 cm i nie pomniejszają się po upływie 2-3 tygodni.

Czasami przyczyną powiększenia węzłów chłonnych, szczególnie tych podżuchwowych może być na przykład próchnica. Dlatego w Pana przypadku warto pójść na wizytę kontrolną do stomatologa i w razie potrzeby wyleczyć zęby. Jeśli węzły chłonne będą nadal powiększone, wynika to że ich powiększenie wynikało z czegoś innego.

Wynik badania usg nie powinien budzić zbytniego niepokoju. Biorąc pod uwagę brak aktywnych objawów nie ma powodów do niepokoju. Warto robić badania kontrolne, aby wiedzieć czy nie doszło do gruźlicy węzłów chłonnych.