O czym świadczą takie zaburzenia pracy serca?

Witam serdecznie.  Jestem pacjentką po 2 zabiegach RF. Ponieważ bezpośrednio po zabiegu wystąpiły u mnie trzy ataki migotania w tym jeden 8 godzinny lekarz prowadzący wprowadził do leczenia mi min. B*** 50 3x1 . Obecnie nadal występują u mnie różnego rodzaju arytmie w tym migotania przedsionków dołożono mi D*** 250ug .  W obserwacji mojej zauważyłam, że częstość akcji serca utrzymuje się nadal na granicy jak przed D*** czyli 60-75. W 8 dniu zażywania min. D*** znalazłam się na oddziale SOR z atakiem migotania przedsionków. Wczoraj cały dzień miałam częste skurcze dodatkowe co w efekcie przekształciło się w napad arytmii. Moje serce kotłowało się z częstym zatrzymywaniem się /co dwa trzy uderzenia/. Jednak zdziwiło mnie że w czasie napadu moje serce nie przyspieszyło jak to zwykle bywało do ok.150 ale utrzymywało się w granicach ok.80-85. Czy taki stan był spowodowany D***? Miałam nadzieję, że D**** uchroni mnie od ataków.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Stosowane przez Panią leki działają zarówno przeciwartymicznie, jak i m.in. zwalniają czynność serca, poprawiając powrót żylny, a przez to krążenie jest bardziej wydolne. Nie można przewidzieć zawczasu czy leczenie farmakologiczne będzie skuteczne u danego chorego z zaburzeniami rytmu serca, czy też nie. Dopiero w czasie leczenie ocenia się efekt terapeutyczny. U chorych z nieskutecznym leczeniem farmakologicznym, u których zabiegi ablacji również okazały się nieskuteczne, a źle znoszą napady migotania przedsionków - można rozważyć wszczepienie stałej stymulacji serca.

U niektórych chorych dopiero połączenie technik ablacyjnych, stałej stymulacji i farmakoterapii daje szansę opanowania arytmii. Stała stymulacja może zapobiegać napadom AF wtórnego do choroby węzła zatokowego, zaburzeń przewodzenia śród- i międzyprzedsionkowego.

Oczywiście taką decyzję podejmuje tylko kardiolog, dlatego wskazana jest konsultacja ze specjalistą.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!