O czym świadczą wyniki badania płytek krwi u 24-latki?

Kobieta, 24 lata. Martwią mnie wyniki morfologii krwi, a mianowicie wyników związanych z płytkami: PLT 135 (norma od 150), PDW 20,4 (norma do 16,2), MPV 13,5 (norma do 12,5), P-LCR 49,6 (norma do 46,6). Inne wyniki w normie. Próby wątrobowe, czynniki krzepliwości i hormony tarczycy w normie. Takie wyniki powtarzają mi się bardzo często. Na prawdę bardzo rzadko zdarza się że płytek jest tyle ile powinno. Lekarze, u których byłam, to bagatelizują. Czy mam się czym martwić i udać się do hematologa?

Jeśli poziom płytek trochę odbiega od normy, ale jest stabilny to nie trzeba nic z tym robić. Okresowa kontrola. Hematolog zrobi tak samo. Aczkolwiek jeśli się pani bardzo niepokoi może pani poprosić o skierowanie do lekarza hematologa.