O czym świadczą wyniki morfologii u osoby uzależnionej od alkoholu?

Odebrałam właśnie wyniki morfologii, wszystkie poza MCV 96,8 (n. 94,8), MCH 32,3 (n. 32,3) i RDW-SD 47,1 (n. 46,3) są w normie. Jestem osobą uzależnioną od alkoholu, nie pije dopiero od 6 miesięcy. Wykonałam też badanie GGTP - 26,00 więc wynik też jest w normie. Zastanawiam się jednak czy moje wyniki mogą oznaczać zmiany wątrobowe, niedokrwistość czy po prostu niedobór wit. B. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

Lek. Tomasz Budlewski

Aby moc się wypowiedzieć konieczne jest zapoznanie się ze wszystkimi wynikami proponuje udac się do lekarza rodzinnego

Na ten moment nie ma powodów do zmartwień. Jest rzeczą naturalną, że u osób uzależnionych od alkoholu dochodzi do wzrostu średniej objętości krwinki czerwonej (wskazują na to wyniki morfologii) z powodu niedoborów kwasu foliowego czyli witaminy B-9. Niedobór można zlikwidować jedząc m.in. brokuły, pomarańcze, brukselka, szpinak, nasiona roślin strączkowych itp. Preparaty kwasu foliowego można kupić bez recepty
Po kuracji warto zrobić badanie kontrolne. Tempo poprawy wyników zależeć będzie od stopnia uszkodzenia wątroby.