O czym świadczy ból lewego biodra?

Witam. Od kilku miesięcy, gdy kładę się na lewym boku odczuwam ból gdzieś w głębi lewego biodra. Ból nie jest jakiś strasznie mocy, po prostu dokuczliwy. Nie mam tych objawów podczas chodzenia, czy wstawania, tylko gdy leżę na tym boku. Mam 30 lat, 170 cm wzrostu i 83 kg wagi, 3 lata temu urodziłam córeczkę przez cesarkę (względy okulistyczne). Trochę wpadłam w panikę, gdy okazało się że dużo starsza znajoma właśnie zmarła na raka 2 dni temu, a okazało się że ma właśnie raka biodra. Proszę o pomoc jakie badania, i czy rzeczywiście jest możliwe, że to rak czy raczej jakieś zwyrodnienie?
30 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Precyzując - nie istnieje coś takiego jak rak biodra. Słowo 'rak' oznacza nowotwór wywodzący się z tkanek pochodzenia endometrialnego. Mówiąc o nowotworze w okolicy stawu biodrowego mówimy o strukturach pochodzenia mezodermalnego. Nowotwór tej okolicy może być pierwotny bądź wtórny (czyli przerzuty).

Nowotwory pierwotne kości są rzadkimi schorzeniami, dużo częstsze są zmiany przerzutowe, które niejednokrotnie są pierwszym objawem choroby nowotworowej (bóle kostne w spoczynku oraz podczas wysiłku).

Z danych opisanych przez Panią można sugerować raczej charakter przeciążeniowy/zwyrodnieniowy zmian. Warto pomyśleć o redukcji masy ciała (BMI u Pani wynosi 28,7, co oznacza nadwagę).

Jeżeli chodzi o badania - w celu wykluczenia zmian organicznych należy wykonać zdjęcie rentgenowskie w projekcji przednio-tylnej oraz bocznej oraz skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który w zależności od wyników badań zaproponuje dalsze postępowanie.

Pozdrawiam serdecznie!