O czym świadczy brak okresu i negatywny wynik testu?

Mam pytanie, biorę tabletki antykoncepcyjne, ale mam obawy co do ciąży. W dniu planowanej miesiączki okres się nie pojawił, dlatego zrobiłam test ciążowy, ale wykonałam go popołudniu. Test wykonałam 19 dni po odbytym stosunku i w dniu planowanej miesiączki - wynik wyszedł negatywny. Czy mogę wykluczyć w takim przypadku ciążę? Dodam, że 2 tyg. przed miesiączką bardzo się stresowałam myślą, że mogę być w ciąży i czy to może być powód braku miesiączki?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Jeśli tabletki antykoncepcyjne są stosowane prawidłowo, a test ciążowy wykonany min. po 14 dniach od stosunku dał wynik ujemny wówczas można z dużym prawdopodobieństwem wykluczyć możliwość ciąży.
Brak miesiączki może być związany zarówno z czynnikiem psychogennym jak i z czynnikiem hormonalnym. U niektórych kobiet błona śluzowa macicy może nie pogrubić się wystarczająco w czasie cyklu, aby doszło do jej złuszczenia i wydalenia.

Jeśli następne krwawienie z odstawienia również się nie pojawi to problem należy skonsultować z ginekologiem zlecającym antykoncepcję.

Redakcja abcZdrowie.pl