O czym świadczy dodatni wynik ASO u dziecka z Hashimoto?

Witam chciałam zapytać mój syn wiek 6 lat ma leczoną tarczyce Hashimoto i teraz najprawdopodobniej złapał w przedszkolu rumień zakaź robiłam mu badania OB W normie CRP w normie Morfologia krwi w porządku tylko ASO wyszło dodatnie 400 no i ta tarczyca też jest podwyższono ale to jesteśmy umówienie już do endokrynologa dodam tylko że syn pod koniec lutego chorował miał katar zielony gęsty bolała go głowa i ogólnie miał złe samopoczucie i dostał atybiotyk Amoksiklav i teraz mam pytanie co z tym ASO o czym może swiadczyć

Lek. Paweł Szadkowski

Samo zwiększenie stężenia ASO oznacza potwierdzenie przebycia zakażenia paciorkowcem beta-hemolizującym grupy A. Nie świadczy o aktualnej chorobie. Jest pomocne przy diagnozowaniu powikłań po zakażeniu paciorkowcowym.