O czym świadczy krwawienie z odbytu oraz wzdęty brzuch po zabiegu usunięcia fragmentu jelita grubego?

Witam, Tato (62 lata) jest niecałe 4 miesiące po usunięciu fragmentu jelita grubego ( miał 3 polipy, nie rakowe), od kilku dni skarży się na wzdęty brzuch i przyznał się do krwawienia z odbytu ( jasny czerwony kolor). Proszę o poradę, ponieważ wizytę mamy dopiero za tydzień. Dziękuję

Lek. Paweł Szadkowski

Trudno określić przyczynę krwawienia. Najczęstszą przyczyną krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego jest krwawienie z żylaków odbytu (zwykle niewielka domieszka świeżej krwi w stolcu), ale ze względu na wcześniejszą operację i obecne dolegliwości konieczna jest dokładna diagnostyka. Jeśli stan ogólny będzie się pogarszał lub nasilą się objawy miejscowe (np. wystąpi ból brzucha) sugeruję pilnie udać się na SOR lub oddział chirurgiczny.