Zapytaj lekarza

1 , 0 2 7 , 0 1 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Urobilinogen a jego podwyższony wynik w badaniu moczu

Witam! Chciałabym się zapytać, jakie choroby przebiegają z podwyższonym urobilinogenem w moczu? Jakiś czas temu robiłam badania moczu i krwi i zaniepokoił mnie jeden wynik. Podczas gdy wyniki morfologii są w porządku (morfologia z rozmazem wyszła poprawnie, bez żadnych zmian, biochemia również jest u mnie w zupełnym porządku, ob z crp - białko ostrej fazy także jak najbardziej bez odchyleń) i nie ma żadnych dolegliwości i nie ma żadnych dolegliwości bólowych i złego samopoczucia? Jedyne co wyszło źle to właśnie wynik urobilinogenu w badaniu moczu, co to może oznaczać? Czy z moim zdrowiem wszystko jest w porządku? Jaka jest norma urobilinogenu w moczu, aby była pewna, że jestem zdrowa? Czy to jest tylko ostrzeżenie, żeby zmienić cos w diecie lub w nawykach bo w przeciwnym wypadku można zachorować. Dziękuję za wszystkie odpowiedzi, pozdrawiam.
ponad rok temu

Parenting.pl

Parenting.pl to nowoczesny portal przeznaczony przede wszystkich dla obecnych i przyszłych rodziców, ale również dla osób zainteresowanych tematyką związanych z rozwojem i zdrowiem dziecka. Serwis posiada bogatą bazę treści.

Redakcja abcZdrowie
79 poziom zaufania

Witamy serdecznie!

Urobilinogen jest produktem metabolizmu barwnika żółciowego – bilirubiny. Jest to związek rozpuszczalny w wodzie i może być obecny w moczu u każdego zdrowego człowieka. Wydalanie urobilinogenu z moczem powinno wynosić 0-4 mg (0-67 umol) na dobę. Jeżeli w moczu jest go więcej, mówimy o wzmożonym wydalaniu urobilinogenu.

Stwierdzenie wzmożonego urobilinogenu w moczu może świadczyć o zwiększonej produkcji bilirubiny, na przykład przy rozpadzie krwinek czerwonych (hemoliza). Może to być również pierwszy objaw uszkodzenia wątroby (np. zaczynające się wirusowe zapalenie wątroby). Zwiększenie wydalania urobilinogenu z moczem obserwowano po dużych wysiłkach fizycznych i po bardzo obfitym, tłustym posiłku. Objaw ten można też niekiedy stwierdzić u chorych z przewlekłymi zaparciami.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy