O czym świadczy skłonność do siniaków?

Mam 18 lat. kilka lat temu miałam skłonnośc do siniaków. Zrobiłam badania krwi, były w porządku. Przy czym brałam od astmy budesonid, ventolin. Przez 2 lata miałam odstawione leki, zniknęły siniaki. Obecnie biorę od 3 miesięcy Comboterol i lirra , doraźnie ventolin i własnie pojawiają sie sińce. Proszę o poradę, gdyż wizytę u pulmonologa mam za 2 mieisące.

Lek. Paweł Szadkowski

Glikokortykosteroidy przyjmowane ogólnie przez dłuższy czas mogą powodować kruchość naczyń krwionośnych i predysponować do łatwego powstawania siniaków na skórze. Mimo, że nie można wykluczyć wystąpienia działań ogólnoustrojowych preparatów przyjmowanych wziewnie, to jest raczej bardzo mało prawdopodobne, żeby wywołały takie działanie niepożądane. Sugeruję udać się do lekarza pierwszego kontaktu w celu oceny pani stanu klinicznego i zlecenia niezbędnych badań. Warto skontrolować parametry krzepnięcia krwi takie jak: morfologia krwi z rozmazem, INR, APTT.