O czym świadczy takie zachowanie dziecka?

witam. moj 10 miesięczny synek jest dzieckiem bardzo żywym. Czesto sie śmieje, gaworzy, wstaje raczkuje jest zainteresowany różnymi przedmiotami. Widze ze jest bardO emocjonalny ale bardzo niepokoi mnie następujące zachowanie. kiedy widzi male dziecko, psy otwiera szeroko buzie wydaje odgłosy i macha rączkami i nóżkami w jakby niekontrolowany sposób. Czy powinnam się niepokoić

Dzień dobry.

Wyjaśnienie zachowania dziecka w tak małym wieku jest niezmiernie trudne. Być może takie zachowanie jest przejawem strachu? Albo przeciwnie - wynika z radości, czy ekscytacji? Mając 10 miesięcy każdy bodziec jest dla nas czymś nowym, a do tego świat postrzegany jest przez nas zupełnie inaczej.

Wydaje mi się, że warto poobserwować dziecko i zobaczyć, czy jego zachowanie się zmienia. Czy w raz z upływem czasu reakcja na inne dzieci jest taka sama, czy może mniej ekspresyjna? Oczywiście ważne jest, żeby sprawdzić, czy zauważa Pani inne niepokojące zachowania, czy reakcje?

Proponuje na razie obserwować maluszka z dużą uwagą. A jeśli Pani wątpliwości się utrzymają, to w pierwszej kolejności zgłosić się do pediatry. Nie wiedzę też problemu w tym, żeby opowiedziała Pani o sowich niepokojach lekarzowi, podczas wizyty kontrolnej.

Pozdrawiam i życzę Pani i dziecku wszystkiego najlepszego.
Tomasz Krasuski

www.krasuski-psycholog.pl

NIE ROZUMIEM,CO pANIĄ NIEPOKOI I CZY ROZPOZNAJE pANI ZACHOWANIA LĘKOWE SWEGO DZIECKA.zWYKLE ZMIENIA SIĘ WÓWCZAS MIMIKA A ODGŁOSY SĄ INNE,NIŻ W RADOSNYM PODNIECENIU.MOŻE BYĆ WIĘC ONO I JEDNYM I DRUGIM,ALE NAJPIERW MUSIMY ROZPOZNAĆ SPOSOBY WYRAŻANIA ODMIENNYCH EMOCJI.Z OPISU WYDAJE SIĘ,ŻE JEST TO REAKCJA POZYTYWNA,ZWIĄZANA Z CIEKAWOŚCIĄ POZNAWCZĄ,KTÓRĄ NALEŻY PODTRZYMYWAĆ,BY PÓZNIEJSZY ODBIÓR NOWYCH ZDARZEŃ NIE BYŁ POPRZEDZONY LĘKIEM.
tAK CZY OWAK DOSTRZEGAM POTRZEBĘ ZINTEGROWANIA EMOCJONALNOŚCI DZIECKA Z PANI EMOCJAMI,PONIEWAŻ MOŻE BYĆ TU JAKIŚ PROBLEM W KOMUNIKACJI WZAJEMNEJ WAS OBOJGA/NIEODCZYTYWANIE EMOCJI DZIECKA/.NAJLEPIEJ WIĘC ZWRÓCIĆ SIĘ O POMOC DO OŚRODKÓW WCZESNEGO WSPOMAGANIA ROZWOJU/W WARSZAWIE FUNDACJA DZIECI NICZYJE,ALBO INSTYTUT MATKI I DZIECKA/.RESZTĘ NA PEWNO ZNAJDZIE PANI W SIECI.
SERDECZNIE POZDRAWIAM.