O czym świadczy uczucie pulsowania nogi?

Cześć, Ponad rok temu miałem skleroterapię lewej kończyny, ponieważ usuwałem kosmetyczną zmianę. Wszystko było okej, doppler wtedy nie wykazał zakrzepicy, mocnych refluksów etc. Ponad miesiąc temu uszkodziłem łydkę na siłowni (po kilku dniach od mocnego cwiczenia na rowerku zaczeła boleć noga pod kolanem). W pierwszej kolejności poszedłem do najlepszego angiologa w moim mieście na usg i usg-doppler obu kończyn dolnych (od kostek do pachwin, oraz jama brzuszna). Lekarz nie stwierdził niczego, zalecił pończochę uciskową i ruch. Noga nie przestawała "dokuczać", poszedłem do ortopedy. Ten pomacał mnie pod nogą i stwierdził, że mam zrobić usg tkanki miękkiej bo zdiagnozował jakieś bóle na mięśniach czy coś... I teraz pytanie: od kilku dni czuję, jak noga pulsuje, czułem jak gdyby przepływ krwi w zyle na udzie, jak zaczynam chodzić to czasem boli łydka i pod udem. Raz byłem na nocnej pomocy to lekarz nie stwierdził opuchlizny czy stwardnienia na łydce, co mogłoby świadczyć o zakrzepicy. Dodam, że jestem również od ponad 1,5 tygodnia poddenerwowany, obsesyjnie boję się, że umrę. Obawiam się również, że to jednak może być problem z zakrzepicą - że skrzep się oderwał i dochodzi do płuc czy mózgu... Polecicie mi coś? Aha, dzisiaj mam jeszcze od rana duszności, które powoli przechodzą. Nie wiem czy to ważne, ale jestem astmatykiem.

Lek. Jan Bujok Chirurgia

Witam
Proszę ponownie się zgłosić do lekarza w celu ponownego badania USG doppler - raz wykonane badanie z wynikiem negatywnym potwierdza jedynie, że w danym momencie nie ma zakrzepicy, natomiast same ograniczenie ruchomości w stawie skokowym spowodowane dolegliwościami bólowymi mięśnia brzuchatego podudzia może być przyczyną zmian zakrzepowych. Niestety diagnostyka w kierunku zakrzepicy żył głębokich w obecnych czasach jest niemożliwa bez badania USG. Dostępność i powszechność urządzeń USG powoduje, że jest to badanie pierwszego rzutu wśród badań dodatkowych. Badanie w kierunku zmian zakrzepowych obecnych w żyłach głębokich kończyn dolnych może wykonać każdy chirurg, który dyżuruje w SOR (Szpitalnym Oddziale Ratunkowym). Od kilku lat dyżuruję na takim oddziale w Warszawie i codziennie zgłasza się kilku pacjentów z obrzękiem podudzia w celu diagnostyki w kierunku zakrzepicy żył głębokich. Niestety zmiany zakrzepowe mogą być obecne w żyłach głębokich pomimo braku obrzęku podudzia.
Z wyrazami szacunku
Jan Bujok
Chirurg, flebolog, proktolog
Kriocentrum, ul. Wyszyńskiego 103 05-420 Józefów
Tel: +48 22 779 28 21; +48 22 423 01 87; +48 504 171 106