O czym świadczy wynik CK-MB 10 U/l?

Dzień dobry, o czym świadczy wynik CK-MB 10 U/l? Czy to poprawny wynik?

Witam Panią,

Normy dla CK-MB nieco różnią się między laboratoriami, ale zwyle za wynik prawidłowy przyjmuje się wartość < 12 IU/l, a więc Pani wynik jest prawidłowy. Podwyższony wynik CK-MB może występować m.in. w zawale serca, zapaleniu mięśnia sercowego, częstoskurczach, ostrej niewydolności serca, przy przyjmowaniu leków działających kardiotoksycznie, ale także przy zatorowości płucnej, jak i przewlekłej niewydolności nerek i czasami u chorych z niedoczynnością tarczycy. Pani wynik jest prawidłowy, więc nie ma powodu do niepokoju :)

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz