O czym świadczy wynik eeg?

Mam 25 lat, rozpoznano u mnie PFO (już jestem po cewnikowaniu serca, w którym wyszło: brak przetrwałego otworu owalnego (ale coś ewidentnie przecieka) oraz rozsiane uszkodzenie OUN (niespecyficzne zmiany w płacie czołowym). Zrobiono mi eeg z powodu zawrotów głowy, zachwiania równowagi. Wniosek tego badania: w zapisie spoczynkowym nieduże zmiany w okolicach czołowo-skroniowych w postaci grup fal theta oraz pojedynczych fal o zaostrzonej morfologii. W czasie HW i po zakończeniu próby zarejestrowano wyładowania uogólnione fal theta oraz fal ostrych trwających 1-2s oraz pojedyncze fale theta i fale o zaostrzonej morfologii z tendencja do uogólniania się. Chciałabym wiedzieć, co to znaczy, o jakiej jednostce chorobowej tu mowa? Jak bardzo to wszystko wpływa na koncentrację, z którą mam coraz to większe problemy, trudnościami w nauce, a czasami nawet w mowie?

25 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Na podstawie Pani wyniku badania EEG nie ma podstaw w tej chwili do rozpoznania padaczki, zwłaszcza jeżeli nie ma w wywiadzie incydentów, które by mogły takie rozpoznanie nasunąć – o tym oczywiście decyduje ostatecznie Pani lekarz prowadzący, który ma możliwość przeprowadzenia dokładnego wywiadu. Takie odchylenia w zapisie eeg są najprawdopodobniej spowodowane przede wszystkim zmianami naczyniopochodnymi w mózgu.

Trudno mi ocenić, nie mając wglądu do badania obrazowego głowy (czy to był dokładniejszy rezonans czy tomografia?) rozległość zmian w mózgowiu, ale wydaje się prawdopodobne, iż opisywane przez Panią dolegliwości mogą być spowodowane również zmianami naczyniopochodnymi (nasilenie zmian w płacie czołowym klinicznie pasuje do większości objawów), zawroty głowy również mogą być takiego pochodzenia.

Wydaje się w tym momencie za najważniejsze wyjaśnienie przyczyny kardiologicznej Pani kłopotów. Jeżeli przeciek jest istotny hemodynamicznie również będzie (a nawet przede wszystkim) skutkował m.in. zawrotami głowy. Wobec całości obrazu klinicznego również wydaje się zasadne wprowadzenie leczenia profilaktycznego przeciwpłytkowego.

Serdecznie pozdrawiam!