O czym świadczy zachowanie wnuczki?

Witam serdecznie.

Niepokoi mnie zachowanie wnuczki, w maju ukończy 3 latka. Wnuczka jest bardzo ruchliwa, biega, nie ma kontroli, upada ciągle na głowę. Nie usiedzi na miejscu, czasami ślini się, nie mówi zdaniami, powtarza pojedyncze słowa. Nie potrafi bawić się z rówieśnikami, przeszkadza. Urodziła się przez cesarkę, waga wnuczki była w normie, od czwartego miesiąca bardzo przybierała na wadze, do tej pory ma nadwagę. W nocy był problem ze spaniem, ciągle płakała. Wnuczka czasami kładzie się na podłodze, napina się, zaciska rączki, patrzy w sufit i nóżkami uderza w podłogę. Polecenia wykonuje. Czasami zwraca się do nieznanych osób, powtarzając jeden wyraz (np. w sklepie wołając ,,halo'' kilkakrotnie), wnuczka mieszka w Niemczech. Wnuczka uczęszcza do przedszkola, jest problem, a mianowicie musi być cały czas pod kontrolą przedszkolanki, ponieważ cały czas upada. Córka jest wzywana na rozmowę, córka twierdzi, że ma dziecko zdrowe. Serdecznie dziękuje za odpowiedź.

Pozdrawiam, Maria.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Szanowna Pani,

opisane przez Panią zachowania wnuczki są bardzo niepokojące. Z Pani listu wynika, że rozwój dziewczynki nie przebiega prawidłowo, trudno jednak na podstawie informacji przekazanych przez Panią określić przyczynę takich zachowań. Niewątpliwie wnuczka wymaga szybkiej konsultacji lekarza neurologa, ewenualnie lekarza psychiatry oraz psychologa. Jak rozumiem, pani córka nie dostrzega nieprawidłowości w zachowaniu dziewczynki. Ważne byłoby zatem przekonanie ją do zgłoszenia się z dzieckiem na konsultację do specjalistów.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Zachowanie tego rodzaju może wynikać z wielu przyczyn. Może to styl wychowawczy rodziców, którzy pozwalają na skakanie i robienie wszystkiego bezładnie, może nadpobudliwość i impulsywność. Faktem jest, ż zachowanie odbiega od normy co sygnalizują w przedszkolu. Warto skonsultować się z psychologiem dziecięcym oraz neurologiem w celu oceny funkcjonowania i opracowania dalszych strategii postępowania z dzieckiem w domu i przedszkolu.
Pozdrawiam AM