O czym świadczy znaczne spłycenie fizjologicznej lordozy lędźwiowej oraz poziome ustawienie kości krzyżowej?

Co z tym robic ??? TECHNIKA BADANIA: Badanie MR odcinka L/S kręgosłupa wykonane w sekwencjach FSE/T1 i T2-zależnych w płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych. OPIS: Lewoboczne wygięcie odcinka L/S kręgosłupa. Znaczne spłycenie fizjologicznej lordozy lędźwiowej oraz poziome ustawienie kości krzyżowej u pacjenta badanego w pozycji leżącej. Dehydratacja krążków m-k L2-L5, obniżenie wysokości krążkówL2-S1. L2/L3 - uwypuklenie krążka m-k gr ok 3mm modeluje worek oponowy oraz nieznacznie spłyca zachyłki boczne. L3/L4 - szerokopodstawna wypuklina krążka m-k gr ok 4.3mm modeluje worek oponowy oraz zwęża zachyłki boczne. Cechy przerwania części włókien pierścienia włóknistego. Sygnał i wysokośc trzonów w normie MR. L4/L5 - szerokopodstawna wypuklina krążka m-k lewoboczna, gr ok 4.3mm modeluje worek oponowy oraz zwęża znacznie zachyłki boczne (L>P). Po stronie lewej widoczne także wyostrzenia krawędziowe trzonów zwężające wejście do lewego otworu m-k. Konflikt ze strukturami nerwowymi po stronie lewej. - Dodatkowo od wysokości wypukliny L4/L5 na długości 22mm wzdłuż tylnej pow. trzonu L5 ,widoczna jest przestrzeń o sygnale płynu m-r, w wymiarze poprzecznym mierzy ok 12mm, w wymiarze a-p 13mm - wydaje sie modelowac tylną blaszkę trzonu L5 a także powoduje ucisk włókien nerwowych w kanale kręgowym po stronie lewej. W różnicowaniu należy brać pod uwagę torbiel oponową kręgosłupa - pierwotna?/wtórna? ew. ( mniej prawdopodobne ) torbielowate zwyrodnienie sekwestru wypukliny krążka m-k. L5/S1 - niewielkie uwypuklenie krążka m-k modeluje worek oponowy Rezerwa tłuszczowa otworów m-k w badanym zakresie zachowana. Stożek rdzenia bez cech patologicznych w obrazie MR.

Lek. Tomasz Budlewski

Konieczna jest wizyta u lekarza neurochirurga po badaniu będzie można coś więcej powiedzieć