O której godzinie powinno spożywać się ostatni posiłek?

Mam pytanie odnoście pory zjadania ostatniego posiłku. Podobno powinno się jeść około 2/3h przed snem, z drugiej zaś strony słyszałam że nie powinno się jeść po godzinie 18. Jeśli chodzę spać średnio około 24 a wstaję o 8, o której godzinie powinnam zjadać ostatni posiłek? Biorąc pod uwagę opcję zjadania 2/3h przed snem, powinnam jadać kolację około godziny 22...? Jeżeli jednak zjem ostatni posiłek o 18, to przed 24 będę już bardzo głodna i zacznę podjadać tuż przed snem. Mam mętlik w głowie, bo nie wiem już sama jak postąpić. Niestety podjadanie mnie ostatnio gubi i przybieram na wadze. Chcę tego uniknąć. Proszę o radę i pomoc. Pozdrawiam
ponad rok temu

Witam serdecznie,

ostatni posiłek powinien być zjedzony najpóźniej 2-3 godziny przed snem. Nie oznacza to, że musi on być spożyty dokładnie o tej godzinie. Wszystko zależy od Twojego rytmu dnia. Ważne by posiłki były jadane w odstępach około 3-4 godzin. Jeśli dobrze czujesz się jedząc kolację o godzinie 19 lub 21-szej, to nic nie stoi na przeszkodzie, by tak ją jadać.

Ważne jest także to co jesz na kolację. Nie powinny to być potrawy tłuste oraz z dużą ilością cukrów prostych (słodycze, owoce), które podczas nocy mogą odkładać się w postaci tkanki tłuszczowej. Najlepiej zjeść posiłek złożony z białka i węglowodanów złożonych np. sałatka z tuńczykiem, chude mięso z warzywami, pełnoziarniste pieczywo z twarogiem i warzywami, który pobudzi metabolizm i zregeneruje organizm podczas snu.

Pozdrawiam

Witam serdecznie,
Kolacja powinna być zbilansowana, lekka oraz spożywana najpóźniej 2-3 godziny przed snem. Energetyczność diety rozłożona na 5 posiłków powinna wyglądać w następujący sposób: Śniadanie-25%, Drugie Śniadanie-10%, Obiad- 25-30%, Podwieczorek-10-15%, Kolacja-25%.

Po więcej porad żywieniowych zapraszam na
www.diet-coaching.xaa.pl
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska