O teście ciążowym i toksoplazmozie

Witam.
Wcześniej pisałam do lekarki Anety Zwierzchowskiej: "Dziwne to czuję, że już nadal boli mnie piersi, ale wiem, że przed miesiączką zupełnie inaczej ból piersi. Często chodzę do ubikacji, mierzyłam temperaturę 37,1, ale dziwne czuję, trochę ból pod brzuchem, nie wiem co się dzieje? Przeważnie okres od 10 do 15 miesiąca, a teraz nic, tylko czuję ból piersi okolice brodawki, dotykać, boli mnie. Kilka dni temu bardzo mało krwawienie, ale była bardzo krótka, myślałam, że otrzymuje okres, okazało, że nie, tylko ból piersi. Od dwa dni często miewam na zmęczenie, ostatnio byłam na stres w pracy. Czy to możliwe jestem w ciąży? Czy mam zrobić test ciążowy? Co powinnam iść do jakiej specjalnego lekarza? Czekam na moje pytanie. Agniecha"

A otrzymałam wiadomości do Pani lekarki Anety Zwierzchowskiej: "Pani objawy mogą świadczyć o ciąży. Zapraszam do lektury artykułu w naszym serwisie: http://parenting.pl/portal/objawy-ciazy. Niewykluczone jednak, że miesiączka spóźnia się z powodu stresu. Skoro minął już termin spodziewanej miesiączki, to może Pani wykonać test ciążowy- jego wynik powinien być juz wiarygodny. Pozdrawiam serdecznie!" Dziękuję za informacji.
Zrobiłam test ciążowy 2 razy i jeszcze jutro zrobię. Ten test potwierdza, że jestem w ciąży. A jeszcze mam pytanie, w domu mam kota, czy muszę oddalić kota za siebie, to znaczy, że kot nie może leżeć na mojej nodze? Jeśli tak, czy muszę zrobić badanie na toksoplazmozę? A jeśli okaże się, że test ciążowy się pomylił, to co mam zrobić? Czekam

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Gratuluję ciąży! Powinna Pani teraz umówić się na wizytę do lekarza ginekologa. Zleci on serię badań, m. in. w kierunku toksoplazmozy. Jeśli na podstawie tych badań okaże się, że przechodziła Pani już tę chorobę (czyli ma Pani przeciwciała, które w razie czego ochronią Panią i płód), to nie będą konieczne bardzo duże środki ostrożności- powinna Pani jedynie powstrzymać się od czyszczenia kuwety. Jeśli jednak wynik badania pokaże, że nie jest Pani odporna, to powinna Pani ograniczyć kontakt z kotem (a zwłaszcza z jego odchodami) i wykonywać badania kontrolne co 6 tygodni, tak aby mieć pewność że nie doszło do zakażenia w trakcie ciąży. Nie jest jednak konieczne pozbywanie się zwierzaka z domu.
Tak naprawdę, częściej niż od kotów zarażamy się toskoplazmozą z surowego mięsa (nie wolno jeść w ciąży tatara ani próbować mięsa podczas przygotowywania kotletów mielonych!), ewentualnie z niemytych warzyw i owoców. Proszę też pamiętać, że powinna Pani przyjmować kwas foliowy (dostępny w aptece bez recepty) w dawce 0,4 mg.
Pozdrawiam serdecznie!