Obawiam się, że mam schizofrenię. Czy to możliwe?

Mam 16 lat i obawiam się, że mam schizofrenię. Cały czas boję się różnych postaci z filmów (najbardziej z horrorów i to 2 postaci najbardziej), że jak wychodzę z łazienki to ona się czai z boku, za mną albo gdziekolwiek. Często obracam się i sprawdzam czy kogoś nie ma za mną. 2 sprawa to, że cały czas ma wrażenie, że ludzie dziwnie się na mnie patrzą, naśmiewają się ze mnie, obgadują. Mam takie coś, że myślę, że wszystko robię źle, mimo tego że ktoś mnie pochwali to mam wrażenie, że i tak źle to zrobiłem i mogłem zrobić lepiej a nie zrobiłem tego. Mam średni kontakt z rodzicami, biedni nie jesteśmy, bogaci też nie, żyje się nam dobrze. Kolejna sprawa, to mój tata - strasznie się go boje, nie wiem dlaczego. Często jest tak, że tata krzyczy na mnie na mamę. Jest on strasznie nerwowy i wydaje mi się, że ma problem z alkoholem, tzn. rodzice są właścicielami baru i tata nie jest codziennie pijany tylko gdy jest powód, żeby napić się wódki i wydaje mi się, że nie ma umiaru. Ja też jestem strasznie nerwowy i łatwo wpadam w złość gdy coś mi nie wychodzi. Z ludźmi mam dobry kontakt w starej klasie dość dużo osób mnie lubiło, a teraz nie wiem, bo jestem w nowej klasie 1 w liceum. Lepszy kontakt ma z dziewczynami. Kolejny problem to, że wydaje mi się, że rodzice jak byłem mały bardziej woleli bar niż mnie (jak to mama mówiła "wtedy musieliśmy pracować żeby tobie się lepiej żyło") - mam o to żal, bo wcale nie potrzebuję aż tak dobrze żyć. Chciałbym sam do wszystkiego dojść. Inna sprawa to, ze kiedy miałem 8 lat wypiłem świadomie alkohol. Bardzo często się masturbuje i czasami sobie podpalam marihuanę (palenie bardzo kontroluje, bo papierosów nie palę), żeby trochę uciec od tej rzeczywistości. Boję i wstydzę się iść do psychologa/psychiatry. Z mamą kiedyś na ten temat rozmawiałem, ale to bardzo rzadko. Ostatnio czuje się cały czas zdołowany i niedoceniany. Proszę o dyskrecję i pomoc.

Witam,

Twoje problemy mogą mieć wiele przyczyn i nie musi nimi być schizofrenia. Wydaje się, że czujesz się odtrącony i zaniedbywany przez rodziców, co jest naturalne. Masz prawo do ich uwagi i zainteresowania oraz czucia się kochanym i ważnym dla nich. Jesteś młodym człowiekiem i na Twój stan psychiczny mogą nakładać się jeszcze procesy związane z dojrzewaniem, dlatego masturbacja w Twoim wieku jest czymś naturalnym. Natomiast Twoje lęki związane z ciemnościami i stworami wyłaniającymi się z ciemności są wyrazem działania Twojej wyobraźni oraz delikatnej konstrukcji. Myślę, że nie powinieneś oglądać tego typu filmów by nie przeciążać układu nerwowego oraz uniknąć niepotrzebnych negatywnych przeżyć. Nie jestem przekonana, iż palenie marihuany można kontrolować, gdyż każdy kontakt z substancjami psychoaktywnymi jest niebezpieczny i może wymknąć się spod złudnej niejednokrotnie kontroli.

Powodzenia i pozdrawiam