Obawy przed rozpoczęciem psychoterapii

Witam,pierwszy krok mam za sobą-udałam się do psychiatry po kilku latach depresji.Dostałam Setaloft 75mg/doba.Zrobiłam 1szy krok i chcę pójść dalej.Podjęłam decyzję,że pójdę na psychoterapię.Bardzo się boję,boję się że nie zrozumie,nie dotrzyma tajemnicy albo będzie oceniać.Boję się zaufać.Jestem przerażona.Nie wiem gdzie szukać psychoterapeuty w Łodzi,który zechce ze mną porozmawiać w ramach nfz,z drugiej strony nie chcę przez te obawy się wycofać.Mam świadomość,że to dobra decyzja.Jak szukać?

Decyzja jest jak najbardziej dobra! Nie martwiłbym się o to, czy terapeuta zechce rozmawiać, bo na tym właśnie polega jego praca. O swoich obawach powinna Pani powiedzieć już na starcie. Tajemnica obowiązuje każdego psychoterapeutę, który jest zrzeszony w jakiejś szkole lub towarzystwie terapeutycznym (przestrzega kodeksu etycznego). O to również nie ma się co martwić. Tajemnicę zrywa się, kiedy zagraża Pani czyjemuś życiu lub zdrowiu (także swojemu). Jeśli znajdzie Pani kogoś na nfz proszę poszukać informacji w sieci o kwalifikacjach. Psychoterapeuta nie ma prawa oceniać ani Pani osoby, ani zachowań, ani przeszłości. Ma prawo ocenić Pani stan zdrowia, potrzeby, cel pracy, konieczność zażywania leków - wręcz powinien. W zależności od tego, w jakiej modalności (nurcie) pracuje (np. psychodynamczna, gestalt, poznawczo-behawioralna), będzie bardziej się skupiał na konkretnych obszarach Pani funkcjonowania. Empatia jednak powinna być kompetencją każdego psychoterapeuty, bez względu na nurt, w którym pracuje. W poszukiwaniach najlepiej skorzystać z poczty pantoflowej, bo w internecie można napisać wszystko.

Witam Panią.
Bardzo dobra decyzja. Psychoterapia jest właściwym rozwiązaniem. Sprawy poruszane podczas terapii podlegają tajemnicy. Właściwy terapeuta doskonale Panią zrozumie.
Proszę zapytać swojego psychiatrę odnośnie terapii w Łodzi.
Można także poszukać informacji w: Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych w Departamencie Spraw Społecznych Urzędu Miasta Łodzi. Oni finansują także terapie.
Pozdrawiam serdecznie