Obciążenie genetyczne rakiem piersi

Witam serdecznie! U mojej babci, od strony mamy, w wieku 76 lat, stwierdzono nowotwór piersi. Jakiś czas później zmarła z zupełnie innego powodu (od dawna miała poważne problemy z sercem). Chciałam zapytać czy jest konieczność wykonania jakichś badań genetycznych w moim przypadku? Dodam, że moja mama ma w tej chwili 60 lat. Nie zachorowała na raka i regularnie bada piersi (usg i mammografia). Interesuje mnie to głównie dlatego, że mam dwuletnią córeczkę i bardzo się boję, że może i ona jest obciążona genetycznie. Pozdrawiam i dziękuję z góry.

Witam serdecznie!

Największe narażenie na zachorowanie na raka piersi dotyczy sytuacji, kiedy choruje ktoś z rodziny. Im zachorowanie zdarza się w młodszym wieku (np. przez 40 rokiem życia) tym jest większe prawdopodobieństwo, że powodem może być tzw. mutacja genu BRCA1 i BRCA2. Będąc posiadaczem takiej mutacji ryzyko zachorowania wzrasta do prawie 70-80%.

Pani Babcia zachorowała w podeszłym wieku, więc ryzyko, że zostało to wywołane mutacją jest niewielkie. Niemniej z racji tego, że jest to zachorowanie w najbliższej rodzinie, polecam wizytę w poradni genetycznej. Oprócz przeprowadzenia testu w kierunku obecności mutacji, zostanie Pani objęta szczególnym programem badań przesiewowych.

Adresy najbliższej poradni genetycznej znajdzie Pani w internecie, skierowanie - od lekarza rodzinnego lub ginekologa. Warto pamiętać, aby regularnie badać piersi i co najmniej raz na pół roku odwiedzać lekarza ginekologa.

Pozdrawiam serdecznie