Obecność antygenu HLA B27 a ZZSK

witam czy pozytywny wynik na hla-b27 oznacza, że jestem chory na ZZSK? obecnie cierpię głównie na ból stawów stóp - zwłaszcza palce, stawy skokowe, czasami piety.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Fakt, że wynik w kierunku HLA-B27 jest pozytywny nie oznacza, że choruje Pan na ZZSK. Ze względu jednak na opisane objawy sugeruję ocenę lekarza reumatologa, który pokieruje postępowaniem diagnostyczno-leczniczym.