Obecność Helicobacter Pyroli w badaniu krwi i kału

U żony poprzez badanie krwi i kału stwierdzono obecność helicobacteri pylori. Zostały jej przepisane trzy antybiotyki, jednak po 3 dniach nie widac poprawy( bardzo silne bóle żołądka na wysokości płuc zdarzające się wieczorem i trwające od pół do 2 godzin). Leki te nie są zbyt dobre dla naszego dziecka karmionego piersią a poprawy nie widać. Czy poprawa może nastąpić po skończonej terapii czy zrobić dodatkowe badania? Czy ta bakteria może być przyczyną takiego silnego bólu?pozdrawiam.

Witam!
Leczenie infekcji H.pylori jest niestety dość żmudnym i nieprzyjemnym procesem, a z doświadczenia własnego mogę powiedzieć że podczas przyjmowania leków można czuć się jeszcze gorzej niż przed lekami. Jest to m.in. drażniący wpływ stosowanych antybiotyków na przewód pokarmowy. Jeśli jednak żona odczuwa nasilone dolegliwości bólowe to proszę mimo wszystko skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu.
Na chwilę obecną nie ma sensu wykonywać badań oceniających skuteczność eradykacji H. pylori - zaleca się wręcz odczekanie kilku tyg od zakończenia leczenia. Dodam że do oceny skuteczności nie należy wykonywać testów "z krwi", jedynie antygen w kale może być przydatny.
Sama bakteria nie powoduje bólu, ale szkody przez nią czynione - owszem. Silny ból może być związany m.in. z obecnością owrzodzenia w przewodzie pokarmowym.