Obecność kamienia widocznego w USG

W badaniu USG stwierdzono u mnie obecność kamienia (ok. 10 mm), położony ok. 2 cm od ujścia pęcherzowego. Czy lepiej jest czekać aż sam zostanie wydalony, czy też koniecznym będzie usuwanie go?

Wiele zależy od tego czy ten kamień (który przy wymiarach 10 mm ma małą szansę wyjścia samoistnego), powoduje zastój moczu ponad nim (badanie USG) oraz czy nie powoduje infekcji (bóle nerki, pęcherza, gorączka). Jeśli tak - należy go usunąć, jeśli nie - można obserwować (leki rozkurczowe, duża ilość płynów), ale nie dłużej niż 10 - 14 dni. Decyzja należy do urologa, akceptacja do Pani.