Obecność płynu w osierdziu po zabiegu ERCP

W 2010 miałam zamykany przeciek międzyprzedsionkowy, mam śladowe niedomykalności zastawki mitralnej, aortalnej i płucnej. Z leków zażywam B*** i R***, W*** i A***. We wrześniu 2011 przeszłam po powikłaniu zabiegu ERCP ostre zapalenie trzustki, a po wyjściu ze szpitala na wizycie u kardiologa dowiedziałam się, że mam wysycenie osierdzia (o ile dobrze zrozumiałam) i że to powinno się wchłonąć. Proszę napisać mi o co chodzi, czy nie powinnam zażywać jakichś dodatkowych leków, antybiotyków. Jestem mocno wystraszona, więc proszę o odpowiedź.

Witam!
Niestety nie ma takiej jednostki jak Pani podaje, natomiast być może chodziło w tej sytuacji o obecność płynu w osierdziu (przesięk lub wysięk). Kardiolog mógł stwierdzić obecność płynu po wykonaniu ECHA serca. Przyczyn obecności płynu w osierdziu jest wiele, czasami może się on także pojawić bez uchwytnej przyczyny. Jeżeli jego ilość jest niewielka to nie ma niepokoju, zazwyczaj dochodzi do wchłonięcia w ciągu niedługo okresu czasu. Czasami w tej sytuacji w zależności od przyczyny stosuje się leki nieswoiste takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne, kolchicyna czy glikokortykosteroidy, ale nie są one bezwzględnie konieczne. Proponuję po miesiącu od ostatniej wizyty (lub kiedy to będzie możliwe) zgłosić się na badanie kontrolne u kardiologa. Nie ma powodów do niepokoju. Pozdrawiam serdecznie!